Advent

02.12.2018

Dnes je první advent. Čas přípavy na něco velkého, čas stále kratších dnů a ustupujících slunečních paprsků. Ale i čas stresů, nervů, paniky, nakupování, hromadění a následné únavy a rozčarování.

Toto všichni známe, asi víme nebo aspoň tušíme, že by nám mělo jít o něco jiného a přesto se někteří více, jiní méně necháme do tohoto kolotoče chytit. Co s tím? Nejen Vánoce, ale i advent se staly příležitostí, kdy se nám obchodníci snaží namluvit, že čím víc nakoupíme, tím víc budeme my a naši blízcí šťastní. Čím víc věcí budeme mít, tím bude náš život plnější a hodnotnější. Útok na naše city přes děti je dvojnásob účinnější. Nakupujeme adventní kalendáře, případně je po nocích vyrábíme, děti přitom odháníme, protože nás ruší, zdržují a nenechají nás dokončit to, co jim má přinést tolik radosti.

Co zkusit "advent naruby"? Místo hromadění, zbavování se; místo utrácení, rozdávání. Čehokoli. Hraček, oblečení, jídla, i našeho času a energie. Jestli do toho máte chuť, začít můžete klidně teď, hned... I když nebude první advent. Každý den si spolu s dětmi promluvte o tom, čeho jste schopni a ochotni se vzdát. Dáte některou hračku? Kousek ze svého šatníku? Nějakou potravinu? Nebo si na někoho uděláte čas? Nebo někomu napíšete pohlednici :-o?

Tak šup a do toho. Každý den se něčeho vzdejte a popřemýšlejte, komu daná věc udělá radost, kam sní, aby našla svého nového majitele. Zpočátku možná složité, těžkopádné a náročné, s přibývajícími zkušenostmi stále zábavnější a pestřejší. Cesta k mnhým setkáním, navázání přátelství, poznávání nových lidí. Do prázdné krabice se z každého setkání uložte vzpomínku nebo alespoň zaznamenejte na lístek dárek a obdarovaného. Na Štědrý den najdete místo roztrhané krabice a papírků od sladkostí, krabici plnou vzpomínek na každodenní adventní prožívání. Věřte, že zážitek to bude pro vás i pro vaše děti skonale větší.

Zkuste to a přesvěčte se.