Jaký to má smysl?

19.08.2022

Když nevíš kam jdeš, určitě dojdeš jinam! 

V životě je to podobně jako na výletě. Můžete jít přes překážky, hory, doly, řeky, les, vyprahlé planiny za vytčeným cílem a nebo se můžete jen tak procházet, radovat se z krásných výhledů, okolní krajiny a nečekaných překvapení. Jak na výletě, tak v životě se vám ale může stát, že se najednou octnete v místě, kde vůbec nechcete být. Krajina je nevábná, nic radostného a povznášejícího v ní neobjevujete, začínáte se točit dokolečka, bloudíte, vracíte se. V určitém okamžiku vás možná napadne - co tady vlastně dělám, proč se tady namáhám, k jakému směřuji cíli? Jaký má moje cesta smysl?


Z výletu se můžete vrátit a lépe si ho příště promyslet a naplánovat. Odchod ze života je ale bez návratu. Proto má smysl si promyslet, kam v životě jdeme, o co usilujeme, jaký chceme, aby měl náš život smysl.

Víte to? Co je pro vás hlavní smysl vašeho života? Co v něm považujete za tak důležité, abyste tomu podřídili své pohodlí, momentální chuť nebo nechuť? Pro co jste ochotni se namáhat, překonávat sama sebe, obětovat sice lákavé, ale pro naplnění smyslu nepodstatné věci?

Ať je vám dvacet a nebo sto, dokud žijete, stále má význam smysl svého života hledat, upřesňovat a naplňovat. 

  • Prvním krokem k jeho nalezení je poznání sama sebe. Poznání svých hodnot a důležitosti, které jim přikládáte.  
  • Druhým krokem je poznání svých silných a slabých stránek - co mi jde, co mě baví, v čem jsem dobrá. A zároveň přijetí toho, že jsou oblasti, ve kterých se mi nedaří, nemám k nim vztah. Rozvíjejte své silné stránky a ty slabé přijměte jako fakt, jako součást sama sebe. Takový jsem já - v něčem schopný a v něčem ne příliš dobrý. 
  • Jako třetí bod si uvědomte, co vás skutečně baví, těší, při jaké činnosti se vaše mysl uvolní a je šťastná. Možná se roky trápíte a nechcete si připustit, co vás skutečně naplňuje radostí. Je to příliš nevýznamné? Nenaplňuje to očekávání vašich rodičů? Necítíte se v této činnosti dost dobří? Je to trapné přiznat před okolím?

Projděte se výše uvedené body a alespoň sami před sebou si znovu uvědomte 

své HODNOTY, 

                         své SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY a to, 

                                                               co vás SKUTEČNĚ BAVÍ.

Možná i jen tyto tři kroky otevřou vaše oči a ukáží vám, co je váš životní smysl, cíl. A jeho poznání je první úspěch na cestě zvané ŽIVOT.