Páni kluci.

18.01.2020

Chlapci, kluci, muži... 

Co je snazší, vychovávat dceru nebo syna? Odpovědí bude hodně a budou tak odlišné, jak jsou odlišné naše děti. Můžeme ale říct, že většinově je výchova kluků od výchovy děvčat prostě jiná. A rodiče synů neprohloupí, když si budou jinakost mužského pokolení uvědomovat, budou s ní počítat a budou se podle tohoto poznání ke svým synům chovat. Jedině tak jim mohou dát to, co chlapci ke svému zdárnému vývoji v opravdové muže potřebují.

V tuto chvíli možná někoho napadne, že přece děti jsou, až na malé fyzické odlišnosti :-) stejné, a proto k nim i rodiče musí přistupovat stejně. Že vlastně z kluků dělá kluky "klučičí výchova" a opačně.

Kromě viditelného fyzického rozdílu je ale jeden neviditelný rozdíl, na kterého by žádný rodič syna neměl zapomínat. Je to všem známý a přesto nedoceněný a přehlížený TESTOSTERON.

Nebrát ho v úvahu, popírat ho, nepřiznat mu jeho význam... to se může pořádně vymstít. Steve Biddulph ve své knize Výchova kluků popisuje jeho působení podrobně a barvitě. 

Kluci dostávají něco navíc v 8. týdnu svého nitroděložního vývoje. A to je právě on - testosteron. Dál už je to s jeho množstvím v chlapeckém těle jako na houpačce - po narození jako ve 12ti letech, pak ústup a pokles. Kolem 4 roků opět nárůst na dvojnásobek a kolem nástupu do školy opět pokles. Ale pak! Postupný růst víc a více, až v pubertě najednou exploze - o 800% více než u batolete. 

Možná vás tyto informace nechávají chladnými. Věřím, že jen do doby, kdy si uvědomíte, co má náš tajemný společník za úkol, co v těle způsobuje. Samozřejmě některé fyzické změny - růst pohlavních orgánů, množství svalové hmoty, její rozložení, ochlupení... Dále ale také odlišnosti ve vývoji mozku, množství a podobu nervových spojů. Testosteron má na svědomí zaměřenost na cíl, sklon k soutěživosti, bojovnosti, agresivitě...

               Chápete už, co v těle vašeho chlapce provádí?


Svoji roli a obrovský význam měl v době, kdy muži potřebovali rychle, účelně a cíleně vyvinout velké množství energie, zaměřené pod jedním velením na jeden cíl. Nemohli se ohlížet napravo, nalevo. Potřebovali nevidět a neslyšet nic jiného než tu jedinou věc, o kterou šlo jim i celé tlupě na nich závislé. Šlo jim doslova o život - ať už v boji o území a zdroje s ostatními, nebo v boji o potravu při lovu. Jednorázový obrovský výdej energie a pak dlouhé nabírání sil. 

Že vám to něco připomíná? Ale jistě, testosteron je v mužském těle stále, i když svoji roli nemá takovou jako kdysi.

"A tak to máme na usměrňování chování toho našeho kluka rezignovat? Nebo ho naopak máme zlomit?" ptali se rodiče jednoho malého chlapce

Především ho přijměte. Bezpodmínečně. S jeho výjimečností, odlišností, s jeho sklony a s jeho temperamentem. Bezpodmínečné přijetí a porozumění tomu, proč se dítě chová, jak se chová, je základem k úspěhu každé výchovy.

Takže se svému synu nejprve pokuste porozumět, pak přijměto jeho odlišnost. A pak mu pomozte. Svojí výchovou, přístupem, trpělivostí a láskou. • Dejte mu mateřskou lásku, jistotu, pocit bezpečí.
 • Dejte mu otcovskou podporu, povzbuzení.
 • Posilujte jeho odvahu a jeho sebedůvěru.
 • Učte ho komunikovat - mluvte s ním a na něho.
 • Zajímejte se opravdově o jeho svět.
 • Učte ho využívat jeho energii smysluplně.
 • Využijte jeho zaměřenosti na jeden cíl.
 • Ukazujte mu "mužský" svět a učte ho být "správným mužem".
 • Pomáhejte mu, aby rozuměl svým emocím a dokázal s nimi pracovat.
 • Veďte ho k pochopení emocí druhých lidí, učte ho empatii.
 • Dejte mu bezpečné, důsledné, pevné a láskyplné vedení.
 • Pomozte mu vyrůst v opravdového MUŽE.