Rodičem s nadhledem

05.04.2022

Rodičovství je úkol, do kterého se většina rodičů pouští s velkou chutí a nadšením, aby po čase zjistila, jak náročný projekt má před sebou. Nejlépe výchově rozumí bezdětní lidé a rodičovské chyby nejlépe posuzují lidé, kteří buď děti ještě nemají, nebo na obtíže spojené s jejich výchovou dávno zapomněli. 

A také lidé s dětmi jako z rodičovské příručky - snadno vychovatelnými, dobře reagujícími na všechny osvědčené rady, tipy a poučky. Rodiče dětí, které se chovají "po svém", nedají se zařadit do žádných tabulek, na osvědčené rady zkušenějších rodičů reagují přesně opačně, pak snadno propadnou myšlence, že určitě dělají něco špatně. 

Není snad rodičovství něco zcela přirozeného a neměl by každý, kdo se jednoho dne stane matkou nebo otcem jaksi automaticky vědět, jak má své dítě vychovávat? Co ho čeká po narození, v jednom roce a po mnoho dalších let, kdy se bude snažit z malého uzlíčku, který si jako čerstvý rodič přivezl z porodnice, vychovat dospělého člověka? Není snad dost literatury, článků a diskuzních pořadů určených pro nejisté a nezkušené rodiče? Proč stále při setkáních s rodiči slýchám otázku "Ale to mně nikdo neřekl?" Možná je na vině spíše současný tlak na výkon, na bezchybnost, nereálná očekávání těch, kteří jsou profesionály ve svém oboru, ale s dětmi se vlastně nikdy nesetkali, někdy i málo skutečných příkladů rodin s dětmi různého věku v okolí mladých rodičů.

Tato kniha vychází z praktických zkušeností, které jsem získala při rozhovorech s desítkami rodičů a při vedení kurzů pro rodiče, kterými již prošly stovky rodičů. Jejich otázky a nejistoty se týkají téměř stále těch samých všedních oblastí života, které nejsou nijak zásadní, přesto ovlivňují vztahy v rodinách větší měrou, než bychom byli ochotni připustit. Je určena všem, kteří se chtějí na rodičovství podívat s nadhledem. Kteří chtějí výchovu dětí vidět jako období, které je sice někdy hodně náročné a vyčerpávající, ale trvá opravdu krátce. Je určena těm, kteří nechtějí dětství svých dětí jen přežít, ale skutečně vědomě prožít s pohledem na cíl, kterým je šťastný rodič a šťastné dítě teď i za několik desítek let. Nenajdete zde zaručené instantní rady a návody "na děti", ale poznáte rodičovství jako dobrodružství, které nikdy nekončí, přináší radost vám i vašim dětem a pokračuje v dalších generacích v nikdy nekončícím koloběhu lidského života. Budete provokováni k přemýšlení nad tím, co pro vás rodičovství znamená a jak k němu přistupujete. Budeme společně hledat to, co je v rodičovství podstatné a co naopak můžete hodit za hlavu. Mým cílem je pomoci vám neztratit nebo zpátky najít chuť k tomu být rodičem s radostí, úsměvem a prvotním odhodláním.