Citová nádrž dítěte

08.08.2023

Dítě touží po lásce a pozornosti svého rodiče. Její dostatek naplňuje dětskou citovou nádrž, podobně jako benzín naplňuje nádrž auta. Když je jí dostatek, dítě je spokojené, naplněné a připravené ke spolupráci. Při jejím nedostatku, podobně jako auto bez benzínu, dítě ztrácí jistotu, přestává spolupracovat a jakýmkoli způsobem se snaží svoji "nádrž" naplnit. A když se mu nedaří naplňovat ji pozitivně, spokojí se i s negativní náplní – 

"raději ať na mě křičí, než aby si mě nevšímali."

Nabízím vám několik jednoduchých tipů, které vám pomohou naplňovat dětskou citovou nádrž rovnoměrně, plynule a trvale.

Mnoho rodičů má pocit, že stačí dětskou duši sytit jednou za čas, ale zato pořádně. Velkolepý výlet se spoustou zážitků jednou za měsíc, pompézní oslava narozenin nebo třeba celý týden společné dovolené plné dobrodružství. Ale takto to nefunguje. Citová nádrž dítěte se musí naplňovat stále, pravidelně a po kapkách. Ne výjimečné zážitky, ale každodenní zvyky, běžné pravidelné události, díky kterým se cítíte jako rodina, jsou to nejcennější, co vašim dětem vrývá do srdce poselství: 

Jsi milovaný a patříš sem vždycky a napořád!

Během několika minut, bez zvláštních finančních nároků, bez vydání velkého množství času nebo energie můžete několikrát za den naplňovat dětské nádrže svou pozitivní pozorností.


Zvykněte si na jednoduché způsoby a začněte ještě dnes budovat pozitivní vztah se svým dítětem.

Začněte den ranním "požehnáním"

Rána během školního roku bývají skutečným problémem. Vaše zoufalá snaha dostat všechny členy rodiny včas ze dveří bývá stresující. V hlavě tolik povinností, které vás během dne čekají a k tomu kňourání dětí, jejich neochota spolupracovat a zaujetí vlastními myšlenkami… A důsledek? Křik, nervozita a odchod do školky, školy a zaměstnání v napětí a vnitřní nepohodě.

Několik minut, které si hned na začátku dne důsledně vyhradíte pro své dítě, bude mít opravdu velký dopad. Po probuzení vašeho dítěte, než začnete cokoli řešit, podívejte se mu do očí, obejměte je s laskavostí a se slovy "Dobré ráno, jsem šťastná/ý, že tě vidím a že tě můžu obejmout."

Vědomá pozornost, vyjádření vaší náklonosti a potvrzení o vaší lásce – pár minut, které určitě vyšetříte i v tom nejnáročnějším ránu, přivítají vaše dítě do nového dne a hned zrána začnou naplňovat jeho citovou nádrž.

Udělejte z toho každodenní zvyk a věřte, že po pár týdnech už ho nebudete vnímat jako něco náročného.

Společná odpolední nebo večerní chvilka.

Nemáme čas – dospělí, ani děti. A tak dny ubíhají, aniž bychom o sobě věděli a vnímali svoji blízkost. Děti se rozprchnou za svými zájmy nebo povinnostmi, dospělí řeší důležité úkoly v domácnosti. Žádný den by ale neměl uplynout bez malého spojovacího bodu – krátkého společného posezení u něčeho dobrého k jídlu, společného čtení, hry… Radostné chvilky sounáležitosti mohou trvat jen čtvrthodinku. Tento ničím a nikým nerušený čas strávený s vašimi blízkými je důležitější, než řada činností, kterým dáváme přednost.

Společné jídlo

Chápu, že společná večeře je ve většině rodin úplně nereálná. Přesto má ale společné stolování svůj velký význam. Nejde jen o zdravější stravování, ale i lepší psychická pohoda, lepší výsledky ve škole a dokonce i snížení rizikového chování – to o společném rodinném stolování říkají studie. Stačí i zdravý rozum, který říká, že scházet se jako rodina u společného jídla a mluvit spolu u stolu má smysl, že? Zamyslete se nad tím, jestli by nebylo možné najít čas pro společnou snídani, svačinu nebo pozdní lehkou večeři – ale vždy u společného stolu, se vzájemným sdílením radosti z toho, že jste rodina.

Než půjdeme spát…

Když byly děti malé, říkali jsme tomu "chvilka pro tebe". Byli byste překvapení, jak moc i větší děti po této individuální pozornosti touží.

Ukončení dne ve společné chvilce "jeden na jednoho" je vzácný čas plné pozornosti věnované výlučně jednomu dítěti. Vím, u více dětí v rodině je to náročné, ale děti během této doby opravdu otevírají svá srdce. Pokud samy nemluví, stačí jim vaše blízkost a můžete se ptát sami: "Co se ti dnes nejlepšího stalo? Co tě dnes vystrašilo nebo nazlobilo? Na co se teď nejvíc těšíš?

I když za sebou máte vyčerpávající den a už ho chcete mít za sebou, neuspěchejte tento moment společného sdílení a užijte si ho. Těchto pár minut vás spojuje se srdcem vašeho dítěte – stojí za to je obětovat.

Máte malé děti a začínáte s chozením do školky? Nabízím další tipy a inspiraci pro rodiče, kteří chtějí zvládat školku bez zbytečných slziček. Přihlaste se!

Chcete na nových zvycích začít pracovat a nevíte, jak do toho? Nabízím individuální koučink - ať už jste odkudkoli, v on-line prostředí v čase, který vám bude vyhovovat. Ozvěte se!