Máma - děvče pro všechno - kuchařka, pradlena, uklizečka, nákupčí... Do této role se mnoho žen případně obou rodičů vloží s přesvědčením, že toto je projev dobrého a starostlivého rodiče, který o své děti dostatečně dobře pečuje. Nejprve říkají: "Je na to ještě malý", později "Má moc učení, kroužků" a nakonec "Nechce se mu, co s ním mám dělat?".

Kdo z rodičů tato slova nikdy nepoužil? Jako pomůcku ke zvládnutí nevhodného chování dítěte, výhrůžku, varování... Počítám do tří! A pak? Co se stane potom, čeho se má dítě obávat?

Možná si vzpomenete na ten pocit bezdětného mladého člověka, který pozoruje rodiče s dětmi ve svém okolí a v duchu hodnotí: "No toto bych svým dětem nikdy nedovolil, takhle to u nás teda opravdu vypadat nebude." Naprostá jistota v tom, jak má bezchybná výchova vypadat a jak ji v budoucnu snadno zvládnout začne s narozením dítěte více či méně...

"Hodní rodiče" to myslí s dětmi dobře, ale ve skutečnosti zbavují své děti sebevědomí, nepodporují jejich schopnosti a dovednosti, nezávislost. Zodpovědní rodiče dávají dětem možnost volby a nechají je zakusit důsledky jejich rozhodnutí na cestě k samostatnosti. STEP, Efektivní výchova krok za krokem.

Přece hlavně LÁSKU napadne možná někoho. Ano, ale co je to vlastně ona láska. Je to plácnutí po zadečku ve chvílích, kdy se dítě nevhodně chová, facka vlepená odmlouvajícímu teenagerovi nebo naopak plnění všech dětských snů a přání ještě dříve, než o ně dítě začne prosit?

" Dětem bychom měli dát dvě věci: kořeny a křídla" (Johann Wolfgang von Goethe)