Začíná to prvním zvoláním "já sám", první jízdou na kole kolem hřiště, přes první přespání ve školce a první tábor až najednou vidíte svoji dceru nebo syna odcházet na první rande a pak už mu máváte na rozloučenou, když opouští společný domov. Dovedete si při pohledu na své miminko spící v postýlce v pyžamku s medvídkem představit, jak jednou...

Dítě touží po lásce a pozornosti svého rodiče. Její dostatek naplňuje dětskou citovou nádrž, podobně jako benzín naplňuje nádrž auta. Když je jí dostatek, dítě je spokojené, naplněné a připravené ke spolupráci. Při jejím nedostatku, podobně jako auto bez benzínu, dítě ztrácí jistotu, přestává spolupracovat a jakýmkoli způsobem se snaží svoji...

"Mami, já se tak nudím," kňučí vaše osmileté dítě z vedlejšího pokoje.

NE

15.03.2023

Znáte to - den, který začne jako jedna velká pohroma a vy máte pocit, že od rána jen hasíte požáry.

Stejně jako květiny potřebují vodu, potřebují děti povzbuzení. Bez něho jejich zdroj sebedůvěry a sebejistoty vysychá, ztrácí odvahu a snaží se ji získat jiným, často nevhodným způsobem.

Určitě to znáte - něco se děje, běžná situace... Než se nadějete, říkáte nebo děláte něco, co nechcete. Reagujete automaticky, jako předem naprogramovaný stroj, na kterém někdo zmáčkl to správné tlačítko.

Stres!?

28.07.2022

Cítíte se v napětí, neklidu, pod tlakem? Valí se na vás úkoly ze všech stran až máte pocit, že se ani nemůžete nadechnout?

Rodičovství je úkol, do kterého se většina rodičů pouští s velkou chutí a nadšením, aby po čase zjistila, jak náročný projekt má před sebou. Nejlépe výchově rozumí bezdětní lidé a rodičovské chyby nejlépe posuzují lidé, kteří buď děti ještě nemají, nebo na obtíže spojené s jejich výchovou dávno zapomněli.